Inkontinencia
Gyakori és zavaró probléma
Bár gyakrabban fordul elő az idősebb embereknél, a vizelet inkontinencia nem elkerülhetetlen következménye az öregedésnek. Ha az inkontinencia hatással van a mindennapi életére, forduljon orvoshoz. A legtöbb érintett számára néhány egyszerű életmódbeli változás vagy kezelés jelentősen enyhíti vagy akár meg is szünteti a kényelmetlenséget.
Tünetek
Sok ember tapasztal alkalmankénti kis mennyiségű vizeletszivárgást. Mások gyakrabban veszítenek akaratlanul kisebb vagy mérsékelt mennyiségű vizeletet.
A vizelet inkontinencia típusai:
- Stressz inkontinencia – A vizeletszivárgást a húgyhólyagra gyakorolt nyomás váltja ki. Ennek eredete lehet köhögés, tüsszögés, nevetés, esetleg valamely nehéz tárgy felemelése.
- Késztetéses inkontinencia – Hirtelen, intenzív módon jelentkező vizelési ingert, akaratlan vizeletvesztés követ. A vizelési inger gyakran jelentkezik, éjszaka csakúgy, mint nappal. A késztetéses inkontinenciát okozhatja egy fertőzés vagy (súlyosabb esetekben) egy neurológiai rendellenesség vagy cukorbetegség is.
- Túlfolyásos inkontinencia – A húgyhólyag gyakori vagy állandó ürülését tapasztalja, amit az okoz, hogy a hólyag sosem ürül ki teljesen.
- Funkcionális inkontinencia – Valamely fizikai vagy szellemi fogyatékosság nem teszi lehetővé, hogy valaki időben elérje a WC-t.
- Kevert inkontinencia – Akkor beszélünk kevert inkontinenciáról, ha a vizelet inkontinenciának két vagy több fajtája egyidejűleg van jelen.
Mikor forduljunk orvoshoz?
- Egy súlyosabb betegség meglétét jelezheti
- Azt eredményezi, hogy kevesebbet jár társaságba és/vagy a fizikai aktivitás korlátozásához vezet
- Idősebb emberek esetében a WC-re történő túlzott sietség növeli az elesés kockázatát
Kialakulásának okai
Az inkontinencia nem betegség, hanem tünet. Bizonyos szokások, betegségek vagy fizikai problémák is okozhatják. Egy alapos orvosi vizsgálat általában pontosan képes kideríteni, hogy mi áll az inkontinencia hátterében.
Ideiglenes inkontinencia
Bizonyos ételek, italok és gyógyszerek vizelethajtóként hathatnak – serkenthetik a hólyagműködést és növelhetik a vizelet mennyiségét. Ezek a következők:
- Alkohol
- Koffein
- Szénsavas italok
- Mesterséges édesítőszerek
- Csokoládé
- Erős paprika
- Magas fűszer-, cukor- vagy savtartalmú ételek
- Szív- és vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, nyugtatók és izomlazítók
- Nagyobb adag C-vitamin
Az inkontinenciát sok esetben egy könnyen kezelhető betegség is kiválthatja:
- Húgyúti fertőzés – A fertőzések irritálhatják a húgyhólyagot, ami vizelési ingerhez vagy akár inkontinenciához vezet.
- Székrekedés – A végbél a húgyhólyag közelében helyezkedik el és idegi szinten is kapcsolódnak. A tömör, kemény széklet ingerli ezeket az idegeket és ez gyakoribb vizelési ingerhez vezethet.
Krónikus inkontinencia
Az állandósult inkontinenciát gyakran egy tartós fizikai állapot vagy betegség okozza:
- Terhesség – A fellépő hormonális változások és a magzat súlyának növekedése stressz inkontinenciához vezethet.
- Szülés – A hüvelyi szülés gyengítheti a hólyag szabályozásához nélkülözhetetlen izmokat, károsíthatja a húgyhólyagban található idegeket és szöveteket. A kismedencei prolapszus azt jelenti, hogy a húgyhólyag, a méh, a végbél vagy a vékonybél szokásos helyzete a medencében megváltozik. Ezek az elváltozások inkontinencia kialakulásához vezethetnek. A kismedencei izmok regenerációjáról bővebben is olvashat a kapcsolódó terápiás terület oldalon.
- Életkor változása – A húgyhólyag öregedése csökkentheti a hólyag kapacitását a vizelet tárolására. Emellett az önkéntelen húgyhólyag-összehúzódások idősebb korban gyakoribbá válnak.
- Menopauza – Az ösztrogén hormon segít a húgyhólyag és a húgycső belső felületének egészségének és rugalmasságának fenntartásában. Az ösztrogén szintjének csökkenése és ebből következően az említett szövetek öregedése súlyosbíthatja az inkontinenciát. A menopauzával kapcsolatban bővebben is olvashat a kapcsolódó terápiás terület oldalon
- Méheltávolítás – A nőknél a húgyhólyagot és a méhet részben ugyanazok az izmok és szalagok tartják. Minden olyan műtét, amely érinti a női ivarszerveket (beleértve a méh eltávolítását is), károsíthatja a medencefenék izomzatát és ezzel inkontinenciához vezethet.
- Megnagyobbodott prosztata – Különösen idősebb férfiaknál az inkontinencia gyakran a prosztata megnagyobbodásából ered.
- Prosztatarák – A férfiaknál a stressz inkontinencia vagy a késztetés inkontinencia társulhat a kezeletlen prosztatarákkal. Ennél gyakoribb az az eset, mikor az inkontinencia a prosztatarák kezelésének mellékhatása.
- Valamely fizikai akadály – A húgyúti traktus bármilyen típusú daganata megakadályozhatja a vizelet normális áramlását, ami túlfolyásos inkontinenciához vezethet. A húgyúti kövek néha vizeletszivárgást okoznak.
- Idegi rendellenességek – A szklerózis multiplex, a Parkinson-kór, a sztrók, az agydaganat vagy valamilyen gerincvelő sérülés zavart okozhat a húgyhólyag-szabályozásban szerepet játszó idegekben, ami inkontinenciát okozhat.
Kockázati tényezők
A vizelet inkontinencia kialakulásának kockázatát növelő tényezők a következők:
- Életkor – Az életkor előrehaladtával a húgyhólyag és a húgycső izmainak ereje csökken. Az életkor növekedése csökkenti a húgyhólyag kapacitását és növeli az önkéntelen vizeletvesztés esélyét.
- Biológiai nem – A nőknél nagyobb a valószínűsége a stressz inkontinencia kialakulásának. A nők anatómiája, a terhesség, a szülés és a menopauza mind olyan tényezők amelyek ebbe az irányba hatnak. A prosztata betegségekben szenvedő férfiak fokozottan veszélyeztetettek a késztetéses és a túlfolyásos inkontinenciát illetően.
- Túlsúly – A túlsúly növeli a húgyhólyagra és a környező izmokra gyakorolt nyomást. Ez gyengíti az izmokat és lehetővé teszi a vizeletszivárgást köhögés vagy tüsszentés esetén.
- Dohányzás – A dohányzás növelheti a vizelet inkontinencia kockázatát.
- Hajlam – Ha egy közeli családtagnak vizelet-inkontinenciája van (különösen késztetéses inkontinencia), az állapot kialakulásának kockázata magasabb.
- Más betegségek – A neurológiai betegségek és a cukorbetegség növelheti az inkontinencia kockázatát.
Lehetséges szövődmények
A krónikus vizelet inkontinencia szövődményei közé a következők tartoznak:
- Bőrproblémák – Bőrkiütés, bőrfertőzések és sebek alakulhatnak ki a folyamatosan nedves bőrfelület következtében.
- Húgyúti fertőzések – Az inkontinencia növeli a visszatérő húgyúti fertőzések kockázatát.
- Az életminőségre gyakorolt hatások – A vizelet inkontinencia befolyásolhatja a munkahelyi, a szociális és az egyéb személyes kapcsolatokat.
Kezelési lehetőségek
Az inkontinencia kezelési módja az inkontinencia típusától, annak súlyosságától és az inkontinenciát kiváltó alapvető problémától függ. Amennyiben egy betegség okozza az inkontinenciát, az első teendő az adott betegségnek a kezelése.
Kezelőorvosa valószínűleg először a legkevésbé invazív kezeléseket javasolja, és csak akkor javasol más módszereket, ha ezek nem (vagy nem eléggé) hatásosak. A leggyakoribb kezelési módszerek a következők:
- Konzervatív kezelések – Ezek nem járnak semmilyen beavatkozással vagy gyógyszerszedéssel. A konzervatív kezelési módok közé tartoznak az életmódbeli változások, a kismedencei izom edzése (Kegel gyakorlatok) és a húgyhólyag-tréning.
- Elektromos stimuláció – Ezen kezelések használata minimálisan invazív, jól tolerálható és alacsony kockázatú eljárás, amelynek nincsenek mellékhatásai és kevés ellenjavallattal rendelkezik.
- Gyógyszeres kezelés – Az inkontinencia kezelésére számos gyógyszer alkalmazható. A gyógyszeres kezelésre leginkább reagáló inkontinencia típusok a stressz- és a késztetéses inkontinencia.
- Sebészeti beavatkozás – Ez a leginkább invazívabb és ezért más terápiákkal összehasonlítva nagyobb a komplikációk veszélye. Ezzel együtt a megfelelő műtét hosszú távú megoldást is kínálhat súlyos vagy tartós esetekben.