A hüvelyben termelődő váladéknak fontos szerepe van a hüvely tisztán tartásában és nedvesen tartja a hüvely nyálkahártyáját. A hüvelyfolyás teljesen normális jelenség, amely azonban elárulhat problémákat is, ha egy kis figyelmet szentelünk rá.
Normális esetben
A hüvelyváladék normális állapotában áttetsző, fehéres és nincs karakterisztikus szaga sem. Az állaga és a színe bizonyos mértékig természetesen mutathat eltéréseket, például menstruáció előtt, vagy menopauza alatt. Fontos kiismerni azonban, hogy mi számít normálisnak és ezáltal felismerhetők az eltérések. Mi a különbség a normális, és a szokatlan, abnormális hüvelyfolyás között?
Miről árulkodik a hüvelyváladék, hüvelyfolyás?
Az alábbi megváltozott állapotokat nem szabad figyelmen kívül hagyni, ugyanis ha változást tapasztalunk a hüvelyi folyás jellegében és szagában, az rámutathat valamilyen egészségügyi problémára is:
- Megváltozott szag (főleg ha jellegzetes, halszagra emlékeztető)
- Más szín (zöldes, szürkés, gennyes)
- A megszokottól eltérő textúra (habzó vagy darabos)
- Viszkető, égő, duzzadt vagy vörös hüvelyhám
- Menstruáción kívüli hüvelyi vérzés
A rendellenes hüvelyi folyást legtöbb esetben valamilyen hüvelyi fertőzés idézi elő, mint például a bakteriális vaginózis, vagy a candida gomba túlszaporodása. Szexuális úton terjedő fertőzés is előidézhet effajta változást (pl. gonorrhea, másnéven tripper, kankó).
A fertőzések tünetei hasonlók, de vannak megkülönböztető jelek:
- Gombás fertőzés esetében a váladék fehéres, sűrű, túrószerű. Általában nem jár erős szaggal, azonban jellemző tünet lehet a viszkető, égő érzet.
- Bakteriális hüvelyfertőzéskor erős halszag, és szürkés szín jellemzi a váladékot.
- Szexuális úton terjedő fertőzés esetében (trichomoniasis, gonorrhea) sárgás, sárgászöld szín, és erős szag jellemző.