Bakteriális húgyhólyaggyulladás
Az húgyhólyaggyulladás jellemzően akkor fordul elő, amikor a testen kívüli baktériumok a húgycsőn keresztül bejutnak a húgyúti rendszerbe és ott elkezdenek szaporodni. A legtöbb húgyhólyaggyulladást az Escherichia coli (E. coli) baktérium egyik fajtája okozza.
A bakteriális húgyúti fertőzések nagyobb eséllyel alakulnak ki az aktív szexuális életet élő nőknél. Ugyanakkor a szexuálisan inaktív nők és lányok is gyakran érzékenyek a húgyúti fertőzésekre, mivel a női nemi szervekben eleve gyakrabban megtalálhatóak az ezeket okozó baktériumok.
Fertőzés nélküli húgyhólyaggyulladás
Bár a cisztitisz leggyakoribb oka a bakteriális fertőzés, számos más tényező is okozhatja a hólyag gyulladását. Néhány példa ezekre:
- Intersticiális hólyaggyulladás. Ennek a fájdalmas hólyagszindrómának is nevezett krónikus betegségnek a pontos kiváltó oka ismeretlen. A legtöbb esetben nőknél fordul elő. A betegséget általában nehéz diagnosztizálni és kezelni.
- Kábítószer okozta húgyhólyaggyulladás. Bizonyos gyógyszerek – különösen a kemoterápiás kezelés során alkalmazott ciklofoszfamid vagy ifoszfamid – a szervezetből történő távozás során hólyaggyulladást okozhatnak.
- Idegen test okozta cisztitisz. A katéter hosszú távú alkalmazása elõsegítheti a bakteriális fertõzések kialakulását és a szövetkárosodást, amelyek mind gyulladást okozhatnak.
- Kémiai alapú húgyhólyaggyulladás. Bizonyos emberek túlérzékenyek egyes vegyszerekre, amelyek mint például a habfürdőben, a intim higiéniás sprayben vagy spermicid zselékben találhatóak. Ebben az esetben ezek az anyagok allergiás reakciót váltanak ki a húgyhólyagban, ami gyulladást okozhat.
- Más betegségekkel összefüggő húgyhólyaggyulladás. A húgyhólyaggyulladás néha más rendellenességek – cukorbetegség, vesekő, megnagyobbodott prosztata- vagy gerincvelő-sérülések – komplikációjaként is felléphet.
Megelőzés
Számos klinikai vizsgálat bizonyítja a tőzegáfonyából kivonható proantocianid (PAC) egyedülálló eredményességét a húgyhólyaggyulladás megelőzésében. A PAC hatásossága azonban csak abban az esetben biztosított, ha minimum 36 mg-ot juttatunk be a szervezetünkben naponta. A Fempharma Kft. által forgalmazott, kanadai tőzegáfonyából kivont
Cranelle garantáltan megfelel ennek a követelménynek.
Létezik néhány olyan módszer, amelyet az orvosok ajánlani szoktak az ismételt hólyagfertőzések fellépése esetén. Ezeknek a módszreknek a hatékonysága tudományosan nem bizonyított, de segítséget nyújthatnak.
- Ne tartsa vissza a vizelést. Ha úgy érzi, hogy WC-re kell mennie, lehetőleg tegye meg minél hamarabb, még gyakran visszatérő inger esetén is.
- Kádban fürdés helyett inkább zuhanyozzon. Ha érzékeny a fertőzésekre, a fürdés helyetti zuhanyzás segíthet megelőzni azokat.
- Sugárzás által kiváltott húgyhólyaggyulladás. A medence területének sugárkezelése gyulladásos változásokat okozhat a hólyagszövetben.
- Óvatosan tisztítsa meg a bőrét a hüvely és a végbélnyílás körül. Tegye ezt meg minden nap, de ne használjon erős szappanokat, és ne mossa túl erősen, mivel ezek irritálhatják ezen területek érzékeny bőrét.
- Közösülés után lehetőleg minél hamarabb ürítse ki húgyhólyagját. A vizeletürítés segít eltávolítani a baktériumokat. Ha szükséges, ennek eléréséhez igyon meg egy-két pohár vizet.
- Kerülje a dezodoros intim termékek használatát a nemi szervek környékén. Ezek a termékek irritálhatják a húgycsövet és a húgyhólyagot.