A húgyhólyag nyálkahártyájának gyulladása

A legtöbb esetben a gyulladást bakteriális fertőzés okozza. A húgyhólyaggyulladás legtöbbször csak fájdalmas és zavaró, de ha a fertőzés átterjed a vesére, akkor súlyos egészségügyi problémává válhat.


Mikor forduljunk orvoshoz?


Amennyiben a következő – vesebetegségre jellemző – tüneteket észleli, haladéktalanul forduljon orvoshoz:

  • Hátfájdalom vagy oldalsó fájdalom
  • Láz / hidegrázás
  • Hányinger / hányás

Tünetek

A húgyhólyaggyulladás tünetei általában a következők:

  • Gyakori vizelési inger, amelyet azonban csak pár csepp vizelet ürítése követ
  • Égő, szúró érzés vizelés közben
  • Zavaros vagy véres vizelet
  • Erőteljes szagú vizelet
  • Alhasi nyomás, kényelmetlen medencetáji érzés
  • Enyhébb láz


Forduljon orvoshoz abban az esetben is, ha több órán át érzi a gyakori, sürgető és fájdalmas vizelés tüneteit, illetve ha véres a vizelete. Ha korábban már diagnosztizáltak Önnél húgyhólyaggyulladást és hasonló tüneteket észlel, forduljon ismét orvoshoz. Ezen kívül konzultáljon orvosával abban az esetben is, ha a gyógyszeres kezelés után visszatérnek a tünetek.

Kockázati tényezők

A nők sokkal nagyobb eséllyel kapnak húgyhólyaggyulladást, mint a férfiak. Ennek elsősorban anatómiai oka van: mivel a nők húgycsöve rövidebb, a baktériumoknak rövidebb utat kell megtenniük a húgyhólyag eléréséhez.

Néhány tényező a nők esetében tovább növeli a húgyúti fertőzések kockázatát:

  • Aktív szexuális élet. A közösülés során a baktériumok könnyebben és mélyebbre juthatnak a húgycsőben.
  • Egyes fogamzásgátló eszközök. A diafragmákat alkalmazó nők fokozottan veszélyeztetettek a húgyúti fertőzésekkel kapcsolatban. A spermicid anyagokat is tartalmazó diafragmák tovább növelik a kockázatot.
  • Terhesség. A terhesség alatt bekövetkező hormonális változások növelhetik a fertőzés kockázatát.
  • Menopauza. A posztmenopauzás nők megváltozott hormonszintje gyakran összefüggésben van a húgyúti fertőzésekkel.


Az alábbi kockázati tényezők nőkre és férfiakra egyaránt vonatkoznak:

  • Akadály a vizeletáramlásban. Ilyet okozhat például a húgyhólyagban lévő kő, vagy a férfiaknál a megnagyobbodott prosztata.
  • Egyes fogamzásgátló eszközök. A diafragmákat alkalmazó nők fokozottan veszélyeztetettek a húgyúti fertőzésekkel kapcsolatban. A spermicid anyagokat is tartalmazó diafragmák tovább növelik a kockázatot.
  • Változások az immunrendszerben. Ez bizonyos betegségek megléte esetén következik be, mint a cukorbetegség, a HIV-fertőzés vagy egy daganat kezelése. Egy gyengébb immunrendszer növeli a bakteriális és bizonyos esetekben a vírusos hólyagfertőzések kockázatát.
  • Húgyhólyag katéter tartós használata. Ezeket krónikus betegségben szenvedő vagy idősebb felnőtteknél szokták alkalmazni. A hosszan tartó használat növelheti a bakteriális fertőzések iránti sebezhetőséget, valamint a húgyhólyagszövet károsodásának esélyét.


Azoknál a férfiaknál, akiknek nincsenek erre hajlamosító egészségügyi problémái, ritka a húgyhólyaggyulladás.

Lehetséges szövődmények


A gyorsan és megfelelően kezelt húgyhólyag-fertőzések ritkán okoznak szövődményeket, de megfelelő kezelés híján komolyabb komplikációk is felléphetnek:

  • Vesefertőzés. A kezeletlen húgyhólyagfertőzés vesebetegséghez vezethet. A vesefertőzés súlyos mértékben károsíthatja a vesét. A gyermekek és az idősek különösen veszélyeztetettek, amennyiben tüneteiket figyelmen kívül hagyják vagy más betegség tüneteinek vélik.
  • Vér a vizeletben. Cisztitisz esetén a vizeletben vérsejtek lehetnek, amelyeket csak mikroszkóppal lehet észlelni. Ha a vérsejtek a kezelés után is megtalálhatóak a vizeletben, szükség lehet a kiváltó ok felderítésére. A vizeletben lévő vér ritka a bakteriális cisztitisz esetében, gyakrabban előfordul azonban kemoterápia vagy a sugárzás által kiváltott hólyaggyulladás esetén.


Bakteriális húgyhólyaggyulladás


Az húgyhólyaggyulladás jellemzően akkor fordul elő, amikor a testen kívüli baktériumok a húgycsőn keresztül bejutnak a húgyúti rendszerbe és ott elkezdenek szaporodni. A legtöbb húgyhólyaggyulladást az Escherichia coli (E. coli) baktérium egyik fajtája okozza.
A bakteriális húgyúti fertőzések nagyobb eséllyel alakulnak ki az aktív szexuális életet élő nőknél. Ugyanakkor a szexuálisan inaktív nők és lányok is gyakran érzékenyek a húgyúti fertőzésekre, mivel a női nemi szervekben eleve gyakrabban megtalálhatóak az ezeket okozó baktériumok.


Fertőzés nélküli húgyhólyaggyulladás


Bár a cisztitisz leggyakoribb oka a bakteriális fertőzés, számos más tényező is okozhatja a hólyag gyulladását. Néhány példa ezekre:

  • Intersticiális hólyaggyulladás. Ennek a fájdalmas hólyagszindrómának is nevezett krónikus betegségnek a pontos kiváltó oka ismeretlen. A legtöbb esetben nőknél fordul elő. A betegséget általában nehéz diagnosztizálni és kezelni.
  • Kábítószer okozta húgyhólyaggyulladás. Bizonyos gyógyszerek – különösen a kemoterápiás kezelés során alkalmazott ciklofoszfamid vagy ifoszfamid – a szervezetből történő távozás során hólyaggyulladást okozhatnak.
  • Idegen test okozta cisztitisz. A katéter hosszú távú alkalmazása elõsegítheti a bakteriális fertõzések kialakulását és a szövetkárosodást, amelyek mind gyulladást okozhatnak.
  • Kémiai alapú húgyhólyaggyulladás. Bizonyos emberek túlérzékenyek egyes vegyszerekre, amelyek mint például a habfürdőben, a intim higiéniás sprayben vagy spermicid zselékben találhatóak. Ebben az esetben ezek az anyagok allergiás reakciót váltanak ki a húgyhólyagban, ami gyulladást okozhat.
  • Más betegségekkel összefüggő húgyhólyaggyulladás. A húgyhólyaggyulladás néha más rendellenességek – cukorbetegség, vesekő, megnagyobbodott prosztata- vagy gerincvelő-sérülések – komplikációjaként is felléphet.



Megelőzés


Számos klinikai vizsgálat bizonyítja a tőzegáfonyából kivonható proantocianid (PAC) egyedülálló eredményességét a húgyhólyaggyulladás megelőzésében. A PAC hatásossága azonban csak abban az esetben biztosított, ha minimum 36 mg-ot juttatunk be a szervezetünkben naponta. A Fempharma Kft. által forgalmazott, kanadai tőzegáfonyából kivont Cranelle garantáltan megfelel ennek a követelménynek.

Létezik néhány olyan módszer, amelyet az orvosok ajánlani szoktak az ismételt hólyagfertőzések fellépése esetén. Ezeknek a módszreknek a hatékonysága tudományosan nem bizonyított, de segítséget nyújthatnak.

  • Ne tartsa vissza a vizelést. Ha úgy érzi, hogy WC-re kell mennie, lehetőleg tegye meg minél hamarabb, még gyakran visszatérő inger esetén is.
  • Kádban fürdés helyett inkább zuhanyozzon. Ha érzékeny a fertőzésekre, a fürdés helyetti zuhanyzás segíthet megelőzni azokat.
  • Sugárzás által kiváltott húgyhólyaggyulladás. A medence területének sugárkezelése gyulladásos változásokat okozhat a hólyagszövetben.
  • Óvatosan tisztítsa meg a bőrét a hüvely és a végbélnyílás körül. Tegye ezt meg minden nap, de ne használjon erős szappanokat, és ne mossa túl erősen, mivel ezek irritálhatják ezen területek érzékeny bőrét.
  • Közösülés után lehetőleg minél hamarabb ürítse ki húgyhólyagját. A vizeletürítés segít eltávolítani a baktériumokat. Ha szükséges, ennek eléréséhez igyon meg egy-két pohár vizet.
  • Kerülje a dezodoros intim termékek használatát a nemi szervek környékén. Ezek a termékek irritálhatják a húgycsövet és a húgyhólyagot.

Kezelési lehetőségek

A bakteriális fertőzés okozta cisztitiszt általában antibiotikumokkal kezelik. A nem fertőző cisztitisz kezelése a kiváltó októl függ.

Bakteriális cisztitisz

A húgyhólyaggyulladást hagyományosan antibiotikumok alkalmazásával kezelik. A gyógyszer típusa függ a beteg általános egészségi állapotától és a vizeletben talált baktériumok fajtájától.

  • Első fertőzés. A tünetek jellemzően már az első napon jelentősen enyhülnek. A fertőzés súlyosságától függően azonban valószínűleg három és hét nap között kell lennie a kúra hosszának.
  • Visszatérő fertőzés. Visszatérő fertőzés esetén orvosa hosszabb antibiotikum-kezelést javasolhat. A visszatérő fertőzés kezelésére (és megelőzésére) egyre több orvos ajánlja a proanticianidot (link a Cranelle termékoldalra), amely akár a kezelés első vonala is lehet. Érdemes lehet húgyúti rendellenességekre specializálódott szakorvoshoz (urológus vagy nefrológus) is fordulni, annak kiderítésére, hogy egy esetleges urológiai rendellenesség okozhatja-e a fertőzést. Hasznos lehet az antibiotikum bevétele szexuális aktus után.
  • Kórházi kezelés során szerzett fertőzés. A kórházi eredetű húgyhólyagfertőzések azért jelenthetnek kihívást, mert a kórházakban talált baktériumok gyakran ellenállnak a fertőzések kezelésére általában használt antibiotikum-típusoknak.

Intersticiális cisztitisz
Interstitialis cystitis esetén a gyulladás oka bizonytalan, ezért nincs egyetlen olyan kezelési mód, amely minden esetben működik. A kiváltó októl függően a kezelés részét képezhetik gyógyszerek, a húgyhólyag tágítása, elektromos stimuláció vagy valamilyen műtét.

Nem fertőző cisztitisz egyéb formái
Bizonyos anyagokkal szembeni érzékenység esetén ezek elkerülése sokat segíthet a tünetek enyhítésében és megelőzheti a cisztitisz újbóli előfordulását.

Életmód változtatás és otthoni praktikák
A cisztitisz által okozott fájdalom és kényelmetlenség enyhítésére hasznosak lehetnek az alábbi módszerek:

  • Használjon melegítő párnát. A has alsó részére helyezett melegítő párna nyugtathatja a gyulladt területet és csökkentheti a nyomás vagy fájdalom érzését.
  • Legyen mindig megfelelően hidratált. Igyon sok folyadékot, de kerülje a kávét, az alkoholt, a koffein és a citrusleveket tartalmazó italokat. Ezek a táplálékok irritálhatják a húgyhólyagot, és súlyosbíthatják a tüneteket.
  • Vegyen ülőfürdőt. Áztassa magát meleg vízben 15-20 percig, a fájdalmat vagy kényelmetlenség enyhítése érdekében.

Cranelle: Válassza a hatékony megoldás a húgyhólyaggyulladásra